Ahmet Ümit
Ahmet Ümit, 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında, Moskova’da, Sosyal Bilimler Akademisi’nde siyaset eğitimi gördü. Şiirleri, 1989 yılında Sokağın Zulası adıyla yayımlandı.

Masal Masal İçinde

Yayınlanma Tarihi : 01.Ekim.2019
Sayfa Sayısı : 144
Ebat : 13,5 X 19,5
ISBN : 9789750845864

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, cinler cirit oynar iken eski hamam içinde, bir varmış bir yokmuş…

Şapkacı’nın büyük bahtsızlığından nefsine karşı girdiği mücadeleyi kaybeden Müezzin’e, ancak gözlerini kaybettiğinde hatasını görebilen Köradam’dan bilge babasının mirasıyla hayata yeniden tutunan Kuyumcu’ya… Hatalar, pişmanlıklar, keder ve elemle örülü masallar ders çıkarmasını bilene huzurun sırrını vaat ediyor, çiğ süt emmiş insanı kendi hatalarında pişmeye çağırıyor.

Aydınlık bir göğü, parıltılı bir denizi, verimli toprakları olan güzel mi güzel bir ülke varmış…

“Masal Masal İçinde” hep aşikâr olduğumuz Doğu’ya has masal geleneğinin tüm karakteristik öğelerini –kokusunu, rengini, tadını– Batı’nın çok katmanlı kurgu anlayışıyla bir araya getiriyor ve ortaya yerelden beslenen fakat evrensel olarak da kabul görür standartları başarıyla yakalamış bir roman çıkıyor.

Ahmet Ümit aile yadigârı masallarını taşıdığı çıkınını büyük bir cömertlikle seriyor okurlarının huzuruna.

“Oldukça iyi bir anlatıcı olan annemin düş dünyasını katarak zenginleştirdiği masalları büyük bir keyifle yazıya döktüğümü belirtmeden geçemeyeceğim.”

 

Polisiye roman denildiğinde akla ilk gelen yazarlardan Ahmet Ümit, bu kez okurlarının karşısına masal kitabıyla çıkıyor. Büyük küçük herkesin severek okuyacağı Masal Masal İçinde kitabı, Ahmet Ümit’in aile yadigârı masallarını içeriyor. Doğu ve Batı anlayışının birleştiği masallarla yerel unsurlardan beslenen ancak evrensel kitleye hitap eden bir roman ortaya çıkmıştır. Açgözlülük, sır saklamak gibi konularda da nitelikli dersler veren Masal Masal İçinde kitabını hemen satın alarak annesinin anlattığı masalları Ahmet Ümit’in kaleminden okuyabilirsiniz.